
Český epidemiológ a najnovšie minister zdravotníctva Roman Prymula, ktorý má v ČR od začiatku významné slovo pri zavádzaní koronavírusových opatrení, dnes vehementne obhajuje nosenie rúšok. Pritom v roku 2009, v čase prasacej chrípky, sa z pozície šéfa Českej vakcinologickej spoločnosti proti rúškam staval: „Je to nesmysl. Naopak manipulace s rouškami vede k většímu riziku – ulpí na ní bacily a ty se při jejím sundávání snáze dostanou na ruce. Proto bych spíše doporučil časté a důkladné mytí rukou.“
Reagoval tak na vyhlásenia Zväzu pacientov ČR, ktorý masové nosenie rúšok požadovali. „Do 14 dnů udeří prasečí chřipka v České republice s plnou silou. Proto žádáme spoluobčany, aby zrušili své cesty do zahraničí. Chceme také zahájit sezónu nošení ochranných roušek. V místech velkého srocení lidí by mělo být zajištěno jejich rozdávání zdarma, například před vstupem do metra nebo obchodních domů,“ vyhlásil prezident zväzu Luboš Olejár.
Čo sa asi stalo, že dnes je Prymula na strane „rúškofilov“?
Zdroj: Svaz pacientů vyzývá: Noste roušky!, deník.cz, 6. 11. 2009